Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu działa w ramach Katedry Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (EAIiIB), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
W laboratorium prowadzimy badania w następujących obszarach:
- Metody analizy danych w automatyce i produkcji
Ten obszar obejmuje szerokie zastosowania analizy danych w problematyce estymacji, klasyfikacji i predykcji, W szczególności obszary zastosowań obejmują diagnostykę procesów i urządzeń, przewidywanie usterek, przewidywanie obciążeń, predykcję wystąpienia zjawisk czy też condition based maintenenace (konserwację z wykorzystaniem informacji). Metody stosowane w ramach prac bazują głównie na statystyce Bayesowskiej oraz wybranych zagadnieniach uczenia maszynowego.
W tej dziedzinie realizowane są między innymi prace nad przetwarzaniem danych, konstrukcją klasyfikatorów i detekcją zdarzeń w szeregach czasowych.
- Systemy sterowania i zarządzania produkcją
W tym obszarze prowadzone są prace w dwóch zasadniczych tematykach. Pierwszą z nich jest rozwój oprogramowania typu ERP, w zakresie data science. Rozszerzenie funkcjonalności takich systemów o narzędzia analityczne i predykcyjne daje możliwości szerokich zastosowań i znacznych korzyści. Drugą tematyką jest optymalne sterowanie procesem produkcyjnym. Zagadnienie to jest pokrewne problematyce sterowania optymalnego. Laboratorium prowadzi prace nad opracowaniem efektywnych metod obliczeniowych pozwalających na optymalizację rzeczywistych problemów produkcyjnych, w których mogą występować niespodziewane zaburzenia i usterki o charakterze niedeterministycznym.
- Metody numeryczne w sterowaniu systemów
W laboratorium prowadzone są prace nad efektywnymi metodami numerycznymi adresowanymi do problemu implementacji metod i algorytmów sterowania oraz przetwarzania sygnałów na różnego rodzaju platformach sprzętowych. Rozpatrywane są w szczególności zagadnienia aproksymacji i implementacji w czasie rzeczywistym filtrów i regulatorów o charakterystykach systemów niecałkowitego rzędu. Opracowywane są algorytmy i metody projektowania zapewniające zwiększoną odporność układu sterowania.
W laboratorium mamy też szeroką ofertę dla partnerów zewnętrznych. W szczególności proponowane jest:
- opracowywanie danych do celów badań naukowych,
- statystyczna diagnostyka procesów,
- tworzenie modeli statystycznych procesów różnych typów,
- metody klasyfikacji i rozpoznawania wzorców,
- metody predykcji w oparciu o analizę szeregów czasowych wraz z wykorzystaniem wiedzy eksperckiej,
- systemy diagnostyki i predykcji usterek/zdarzeń,
- optymalizacja i sterowanie procesów dyskretnych, w szczególności produkcyjnych,
- ekspertyzy w zakresie systemów informatycznych.
Pracownicy laboratorium prowadzą zajęcia dydaktyczne z następujących przedmiotów: Narzędzia pracy grupowej, Metody numeryczne, Eksploracja danych, Analiza i Bazy Danych, Zagadnienia przedsiębiorczości i prawa autorskiego, Podstawy business intelligence, Pracownia analizy danych, Rozwiązania IT w inżynierii produkcji, Wprowadzenie do systemów ERP, System analizy biznesowej, Systemy informatyczne ERP, Aspekty prawne i organizacja przedsiębiorstwa, Systemy analizy biznesowej, Systemy informatyczne ERP, Advanced Databases, Data Analytics, Systemy ERP, Zarządzanie projektami, Customer Experience Management, Wdrażanie systemów ERP, Cyber-Physical Systems in Manufacturing. Zespół odpowiada też za realizację kształcenia na specjalnościach Cyber Physical Systems i Informatyka w Sterowaniu i Zarządzaniu na drugim stopniu studiów.
Przy laboratorium działa Koło naukowe IDS – Industrial Data Science zajmujące się problematyką analizy danych w zastosowaniach automatyki i nie tylko.
PRACOWNICY ZESPOŁU
Prof. dr hab. inż. Jerzy Baranowski, – Uzyskał tytuł magistra oraz stopnie doktora i doktora habilitowanego na AGH w Krakowie w dyscyplinie Automatyka i Robotyka. Zatrudniony w Katedrze Automatyki i Robotyki od 2010 r. Od 2018 r. kieruje Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu Katedry. Członek IEEE, delegat RP do COST Action 15225 Fractional Systems. Laureat Stypendium MNISW dla wybitnych młodych naukowców z 2017 r. Jego badania dotyczą zagadnień analizy danych, diagnostyki procesów i metod numerycznych. Autor ponad 150 publikacji naukowych.
Edyta Kucharska
Interesuję się modelowaniem i metodami rozwiązywania dynamicznych problemów decyzyjnych, a w szczególności procesów produkcyjnych i logistycznych. Drugi obszar moich zainteresowań to systemy informatyczne do zarządzania przedsiębiorstwem ERP oraz narzędziami do analizy i wizualizacji danych w biznesie i przemyśle.
Waldemar Bauer
Interesuje się zastosowaniem w praktyce teorii sterowania, układów niecałkowitego rzędu, uczenia maszynowego i analizy danych. Z sukcesami wprowadza te rozwiązania w projektach badawczych jak i przemysłowych dotyczących m.in. sterowania dronami, nalotami fotogrametrycznymi, digitalizacją obiektów.
Katarzyna Grobler-Dębska
Zajmuje się optymalizacją dyskretną, szeregowaniem zadań, optymalizacją w problemach produkcyjnych deterministycznych i niedeterministycznych, analizą danych oraz prognozowaniem na podstawie szeregów czasowych. Interesuję się również rozwojem systemów informatycznych zarządzania takimi jak systemy ERP, APS, PLM.
Marta Kraszewska
Moje zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w biznesie, w szczególności w obszarze ekonomii i finansów. Interesuję się również analizą i wdrażaniem nowych technologii umożliwiających budowanie przewagi konkurencyjnej oraz kształtowanie sukcesu organizacji. Prowadzę zajęcia dydaktyczne oraz opiekuję się pracami dyplomowymi w tym obszarze. Jestem współautorem 3 monografii naukowych. Pasje naukowe staram się łączyć z praktyką i wdrażać proponowane rozwiązania w biznesie.