Zespół Sterowania Cyfrowego

Zespół Sterowania Cyfrowego zajmuje się szeroko pojętymi systemami sterowania. Współczesne systemy sterowania są często bardzo złożone dlatego też zagadnienia z nimi związane obejmują dosyć szeroką tematykę. Możemy tu wymienić zagadnienia związane z budową systemów jako układów elektronicznych, ich połączenia ze sterowanym obiektem lub procesem, syntezę algorytmów sterowania cyfrowego, czy też zagadnienia związane z punktualnością działania (systemy czasu rzeczywistego) oraz niezawodnością systemów sterowania.

Każdy system sterowania służy do kontroli lub sterowania „czegoś”, jakiegoś procesu lub obiektu. Budowa i sposób działania systemu jest silnie uzależniona od typu obiektu oraz jego indywidualnych cech. Badania nad systemami skrojonymi na miarę są jedną z głównych działalności Zespołu Sterowania Cyfrowego. Zajmujemy się systemami sterowania stosowanymi mi.in.:

  • w przekształtnikach energoelektronicznych,
  • specjalizowanych elektronarzędziach,
  • układach mechatronicznych,
  • przemysłowych systemach wytwarzania,
  • satelitach,
  • robotach, w tym w robotach mobilnych.

Członkowie Zespołu Sterowania Cyfrowego mają doświadczenie w pracy nad systemami sterowania na każdym z etapów ich tworzenia. Począwszy od badań nad nowymi metodami sterowania, poprzez projekt i budowę eksperymentalnych systemów badawczych, projekt i budowę urządzeń prototypowych przeznaczonych do komercjalizacji, a skończywszy na wdrożeniu do produkcji pełnoprawnych urządzeń komercyjnych.

SKŁAD ZESPOŁU

dr hab. inż. Paweł Piątek

Paweł Piątek

dr hab. inż.

Interesuję się głównie zagadnieniami związanymi z systemami wbudowanymi przeznaczonymi do pracy w czasie rzeczywistym. Wykorzystaniem tych systemów w rozmaitych zastosowaniach takich jak np. nowoczesne elektronarzędzia, nowoczesne systemy energetyczne, urządzenia mechatroniczne, czy urządzenia elektroniki konsumenckiej.

 

 

dr inż. Krzysztof Kołek

Krzysztof Kołek

dr inż.

Projekty oraz prace badawcze w zakresie implementacji rekonfigurowalnych układów FPGA w systemach pomiarowo-sterujących, w szczególności w systemach elektroenergetycznych. Aplikacje wykorzystujące techniki automatycznej generacji kodu w tworzeniu systemów sterowania czasu rzeczywistego. Monitoring, sterowanie oraz optymalizacja pracy systemów ogrzewania budynków.

dr inż. Mariusz Pauluk

Mariusz Pauluk

dr inż.

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył pięcioletnie studia na kierunku elektronika i otrzymał tytuł mgr.inż., a także obronił na tej samej uczelni pracę doktorską w dyscyplinie: automatyka i robotyka. Podstawowy obszar prac badawczych to: V model w projektowaniu systemów sterowania, (technologie: MIL, PIL, SIL i HIL), systemy wbudowane, sterowanie silnikami elektrycznymi, energie odnawialne, sterowanie bezprzewodowe, sterowanie w czasie rzeczywistym.

dr inż. Maciej Rosół

Maciej Rosół

dr inż.

Zainteresowania naukowe obejmują problematykę modelowania i sterowania nieliniowymi procesami dynamicznymi w czasie rzeczywistym; wykorzystanie metod rozwoju algorytmów sterowania bazujących na modelu procesu; projektowanie i wykorzystanie wbudowanych systemów sterowania; sterowanie rozproszone z wykorzystaniem przemysłowych standardów sieci Ethernet (ProfiNet, Ethernet/IP i EtherCAT).

dr inż. Andrzej Tutaj

Andrzej Tutaj

dr inż.

Dwa główne obszary zainteresowań naukowych to zastosowanie układów niecałkowitego rzędu do sterowania i modelowania oraz poprawa jakości regulacji w sieciowych układy sterowania przez wykorzystanie technik estymacji stanu obiektu i parametrów komunikacji. Pozostałe zagadnienia to: sterowanie silników bezszczotkowych, estymacja orientacji małych sztucznych satelitów Ziemi oraz sterowanie wielowymiarowych obiektów przemysłowych.

dr inż. Paweł Zagórski

Paweł Zagórski

dr inż.

Zainteresowania naukowe obejmują inżynierię i robotykę kosmiczną, estymację i sterowanie orientacją satelitów, oraz sztuczną inteligencję.

mgr inż. Dawid Knapik

Dawid Knapik

mgr inż.

Interesuje się sterowaniem zdecentralizowanym, sterowaniem zespołami robotów mobilnych, problematyką sterowania w czasie rzeczywistym. W swojej pracy implementuję algorytmy przy wykorzystaniu narzędzi szybkiego prototypowania.